wtorek, 28 lipca 2015

Wyprawa do Bawarii. Tradycje, góry i browar w szkole.

Bawaria jest największym krajem związkowym w Niemczech i dzieli się na wiele regionów.  Bywaliśmy już we wielu zakątkach tego landu, ale dopiero w tym roku udaliśmy się do Górnej Bawarii (niem. Oberbayern), gdzie „bawarskość” osiąga swoje maksimum. Region ten obejmuje Monachium i tereny położone na południe od miasta. O Monachium pisaliśmy w osobnym artykule, teraz opowiemy o rejonach podalpejskich, o tradycjach oraz o samych górach...
Bawarski sznyt
Bawaria jest regionem w którym niezwykle silne są lokalne tradycje. Dzięki temu, że mieszkańcy nadal kultywują tamtejsze obyczaje, kultura Bawarii nie została na razie zamknięta w skansenach.
Na początku warto wspomnieć o bawarskich strojach. Bawarczycy nadal zakładają swój tradycyjny ubiór z okazji ważniejszych uroczystości, ale nie tylko. We wielu lokalach gastronomicznych kelnerki obsługują gości ubrane w dirndl, barwny strój noszony zarówno po niemieckiej, jak i austriackiej stronie Alp. Oczywiście w każdym regionie ubiór jest nieco inny, nawet na terenie samej Bawarii występują jego zróżnicowane warianty. W przypadku męskiego stroju nieodłącznymi elementami są skórzane spodenki na szelkach (Lederhose). Dumniejsi Bawarczycy zakładają takie spodenki również bez szczególnej okazji, np. po prostu wybierając się na niedzielny spacer po mieście.
Dumą Bawarii jest również kuchnia, która do najlżejszych nie należy. Niezawodny w poznaniu lokalnej kuchni okazał się Couchsurfing. Goszczący nas w miejscowości Gmund am Tegernsee Barbara i Raphael zaserwowali nam tradycyjne bawarskie śniadanie. Jada się tam białą kiełbasę (Weißwurst), przyprawioną przeznaczoną specjalnie do tego celu słodką musztardą. Do przegryzienia oczywiście tradycyjny bawarski precel. My wprawdzie do śniadania piliśmy banalną kawę, ale prawdziwy Bawarczyk popił by je zapewne piwem. I to wcale nie żart! :)

Źródło: Flickr.com
Architektura
We wsiach Górnej Bawarii dominuje budownictwo określane jako styl alpejski lub tyrolski. Gospodarstwa składają się z ogromnych rozmiarów rozmiarów domów, połączonych z budynkami gospodarczymi. Charakterystyczne są szerokie balkony, okalające często dookoła dom, z ozdobnymi drewnianymi balustradami. Balkony są zazwyczaj bogato obwieszane kwiatami. Obecnie właściciele takich budynków często przebudowują je pod wynajem. Czasami może wyjść nawet z tego kilka mieszkań, z których każde ma całkiem przyzwoite rozmiary.
U stóp Alp
Zwiedzając Bawarię, jako jedno z miejsc do odwiedzenia, wybraliśmy okolice Tegernsee. I rzeczywiście warto! Tegernsee to dość duże jezioro otoczone umiarkowanie wysokimi wzniesieniami, położone 40 km na południe od Monachium. Nad jeziorem znajdują się 4 miejscowości, z których każda posiada nieco inną charakterystykę. Naszą bazą wypadową był Gmund. Centrum miejscowości jest raczej niewielkie, Gmund jest właściwie skupiskiem dawnych wiosek. Swój rozwój zawdzięcza w dużej mierze papierni, napędzanej siłami potoku wypływającego z Tegernsee. Obecnie w Gmund produkowany jest papier, który wykorzystuje się do drukowania banknotów euro. Bad Wiessee jest miejscowością typowo uzdrowiskową, przyciągającą wielu turystów z wyższej kategorii wiekowej. Na południowym krańcu jeziora znajduje się Rottach-Egern, dobre miejsce na górskie wypady. Nazwę z jeziorem dzieli miasteczko Tegernsee. Pomimo niewielkich rozmiarów, ma ona za sobą długą historię. Najważniejszym zabytkiem jest klasztor. Jego początki sięgają wczesnego średniowiecza, w XIX wieku został na polecenie króla Bawarii przebudowany na pałac. Obecnie w gmachu znajduje się szkoła. Niezależnie od gospodarza, jedna rzecz pozostała niezmienna. Od średniowiecza na terenie klasztora Tegernsee działa browar. Podczas gdy w jednym skrzydle klasztoru-pałacu trwają lekcje, po przeciwnej stronie warzone jest piwo... ;P

Miasto Tegernsee
Jezioro Tegernsee
Ile krasnali jest na zdjęciu? ;) 
(miejscowość Gmund am Tegernsee)


W następnym odcinku bawarskiego cyklu wyruszamy w okolice 

Berchtesgaden i Königssee.

3 komentarze:

 1. Przepis na precle poproszę :-)Pozdrawiam i czekam na następny odcinek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wprawdzie w Bawarii nie dane nam było poznać tajemnicy wypieku precla, aczkolwiek w internecie można znaleźć sporo informacji na ten temat np. na tej stronce:
   http://durszlak.pl/przepisy-kulinarne/precle-bawarskie
   Smacznego! :)

   Usuń
 2. Bawaria jest piękna, potwierdzam.
  Krajobraz już taki bardziej austriacki niż niemiecki :).
  I dzięki temu ma Bayern ma swój urok! :)

  OdpowiedzUsuń